Görünüşe göre LG firması da masaüstü bilgisayarlar için sanal gerçeklik piyasasına adım atıyor. Hem de Valve’ın tüm desteğini arkasına alarak. Detaylar haberimizin içerisinde.

Şu anda oyun konsolları ve masaüstü bilgisayarlar için kullanımda olan VR yani sanal gerçeklik sistemlerinin en popüleri PlayStation VR olmayı başardı. Kısa sürede 1 milyona yakın satış gerçekleştirdiler ve rakiplerini ikiye, hatta dörde katladılar.

Sony’nin bu yadsınamaz başarısının ardından ise HTC firması geliyor. İki farklı kulvarda yarışıyor ve tamamen farklı oyuncu kitlelerine hitap ediyor olsalar da, yıl sonunda hangi VR cihazının daha çok satıldığı karşılaştırmaları mutlaka yapılacaktır.

HTC Vive’a büyük rakip!

HTC ise hakim olduğu PC pazarında şimdiye kadar tek rakibi diyebileceğimiz Oculus tarafından pek de rahatsız edilemiyordu. Zira HTCVive’ın resmi olmayan satış rakamları 420 bin civarında. Oculus ise yalnızca 150 bin civarında bir satış gerçekleştirebildi.

Fakat bu durum önümüzdeki haftadan itibaren değişebilir. Zira LG kanadından gelen açıklamalara göre Game Developers Conferance yani Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda Valve ile iş birliği içerisinde ürettikleri ilk masaüstü VR cihazını tanıtacaklar.

Hatırlarsanız Oculus’un PC platformunda yaşadığı en büyük problemlerden biri Valve ile ortak çalışmaması olmuştu. HTC Vive piyasaya sürüldüğü andan itibaren Dota 2 gibi dev bir oyun da dahil olmak üzere, Steam üzerinden birçok oyuna VR desteği sunmuştu. Şimdi aynı yolu LG firması da izleyecek gibi görünüyor.

Elimizde LG’nin VR’ı konusunda pek bir bilgi bulunmuyor ama en azından Valve’dan tam destek aldığını ve HTC Vive’da kullanılan hareket takip sisteminin bir benzerine sahip olacağını söyleyebiliriz.

Son olarak da LG’nin daha önce mobil cihazlar için bir sanal gerçeklik girişimi olduğunu ve ortaya çıkan ürünün insanları etkilemekten oldukça uzak, zayıf bir cihaz olduğunu da hatırlatalım.

shiftdelete.net