Gelişen teknoloji ile birlikte sağlık sektöründe de her gün yeni bir umut ışığı doğuyor. Özellikle uzuv kaybı yaşayan insanların hayat standartlarını yükseltmek için geliştirilen biyomekanik protezlerde sensörler hayati önem taşıyor.

neural-dust-2

Protez, eksik olan vücut uzuvlarını taklit edecek şekilde yapılmış aygıtların genel adıdır. Yaralanmalar, tümör cerrahileri, kangren, iltihap ve benzeri organ hasarları sonucu vücudun geri kalanının sağlığını korumak amacıyla hasar gören organ çıkartılır. Bu organın fonksiyonunu ve şeklini taklit eden protezler bu organdan geriye kalan vücut boşluğuna yardımcı materyaller kullanılarak takılır. Protezler yerine uygulandıkları bölgeye göre adlandırılırlar. Çene-yüz protezleri, diş protezleri, kol, el, bacak protezleri, kulak protezleri, saç protezleri, göz protezleri gibi. Çoğu protez organın fonksiyonunu ve görünümünü tam olarak taklit edemez ancak bir dereceye kadar yardımcı olabilir. Ancak yine de protez yapımı ile hastanın psikolijisi bir nebze düzelir. Protezler kauçuk, vinil, akrilik, porselen, titanyum, altın ve benzeri çeşitli maddelerden yapılır.

Son yıllarda gelişen teknolojinin nimetleri arasında yer alan biyomekanik protezlerin kolaylıkla kontrol edilebilmesi için gereken sensörler de boyutları itibari ile ümit vadediyor. 1mm boyutundaki bu sesnörler kum tanesi ile eşdeğer boyutta ve vücudun içerisinde sorunsuzca konumlandırılabiliyor.

Zihin kontrollü araçların geliştirilmesine de ön ayak olacağı söylenen bu buluşun beyinden gelen sinyalleri anlık olarak algılayarak entegre edildiği sisteme aktarma özelliği bulunuyor. Bu da gerçek zamanlı sinirsel veri aktarımı anlamına geliyor.

Kaynak