Samsung ürettiği esnek yapılı AMOLED ekranlar hakkında detaylı bilgileri paylaşmaya başladı.

Esnek ekranlar yakın gelecekte hayatımızın her noktasında karşımıza çıkacak.
Esnek ekranlar yakın gelecekte hayatımızın her noktasında karşımıza çıkacak.

Kavisli ve esnek ekran konusunda en çok yatırım yapan firmalardan biri olan Samsung, 3. nesil bükülebilir AMOLED ekranları hakkında daha geniş bilgiler paylaşmaya başladı. Son olarak Galaxy S6 serisinin edge modelinde kullanılan bu ekran türü normal ekranlara kıyasla bir çok farklılığı da bünyesinde barındırıyor. Bu farklılıkların başında da ekranda görüntü oluşturan alt piksellerin altındaki katman. Normal mobil cihazlarda alt pikseller cam yüzey üzerine yerleştirilirken, Samsung ekranları esnek yapabilmek adına bu birimleri kalınlığı 1 mm’den daha az polyimide plastik yüzey üzerine uygulayarak esneklik kazandırıyor.

Ekranın hem daha ince hemde esnek olmasını sağlayan bu alt katman için Samsung, insan saçından daha esnek tanımını kullanmakta. Tabi bu durum ekranın da bu ölçüde esnek olduğu anlamına gelmiyor. Samsung’un üçüncü nesil AMOLED ekranları bu fiziksel özelliklerin yanısıra görüntüleme başarısıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. 5.1 inç boyutunda 1440×2560 piksel çözünürlüğe sahip ekranlar 577 PPI gibi oldukça yüksek bir piksel yoğunluğuna ulaşıyor. Renk üretim performansında da iddialı olan Samsung, AMOLED ekranlarının Adobe RGB renk paletinin neredeyse tamamını kapsadığını belirtiyor. Bu renk paletinin sRGB’ye kıyasla çok daha geniş bir aralığı kapsadığını da unutmamak gerek.

Son olarak geçikme süreleriyle de ilgili bilgiler veren firma, yeni nesil AMOLED ekranlarının 0.01 ms gecikme süresiyle diğer bütün ekran türlerinden çok daha iyi değerlere ulaştığının da altını çizmekte.

Esnek AMOLED Ekranlar Detaylanıyor