Johns Hopkins Üniversitesi’nden Matthew Green’in yazmış olduğu blog yazısıyla, Android’in ne kadar güvenilir olduğunu gözler önüne serdi. Bakalım, Android ne kadar güvenli.

android-ne-kadar-guvenli

Johns Hopkins Üniversitesi’nde Kriptogtafi profesörü olan Matthew Green, Android 7.0 Nougat’ın güvenlik sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Matthew Green’in aktardığı bilgiye göre, Android N şifreleme standartları,iOS işletimim sisteminin 6 yıl önce kullandığı detayları bulundurduğunu belirtti.

Son zamanlarda gelişen teknoloji ile beraber, oluşan güvenlik açıklıklarıyüzünden birçok kullanıcının şahsi bilgileri hackerlar tarafından ele geçiriliyor. Bunun önüne geçmek için sürekli yeni güncellemeler ile oluşan açıklıkları kapatmaya çalışan yetkililer her zaman istedikleri sonucakavuşamıyor.

android-ne-kadar-guvenli-2

Android güvenliği iOS’un 6 yıl gerisinde kaldı!

Kriptografi profesörü, Android işletim sisteminin 2016 yılı ile beraber öne sürdüğü güvenlik protokolü ile kilitli olan Android cihazdan hala bilgi sızdırabildiğini yazdığı blog yazısında kullanıcılara belirtti.

Yazının devamında Green, yaşanan bu bilgi sızdırma sorununa 6 yıl önceApple’ın  çözüm bulduğunu belirten profesör, ne yazık ki Android’in güvenlik sistemi iOS’un güvenlik sistemine  göre oldukça zayıf kaldığının altını çizdi.

Sıkça güvenlik sorunlarıyla gündeme gelen Android işletim sistemi, iOS’a kıyasla güvenlik açısından zayıf kaldığı kanıtlanmış oldu. Android yetkilileri oluşabilecek bilgi sızdırma olaylarına karşı oldukça önemli adımlar atması gerekiyor.

shiftdelete.net